AFM legt bestuurlijke boete op aan Mercedes-Benz Financial Services B.V. voor acceptatiebeleid consumptief krediet

09-06-2010

De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft op 8 april 2010 een bestuurlijke boete van € 24.000,- opgelegd aan Mercedes-Benz Financial Services B.V. (MBFS). De bestuurlijke boete is opgelegd omdat MBFS in de periode van 1 juli 2008 tot en met 13 mei 2009 bij de acceptatie van aanvragen voor consumptief krediet beoordelingscriteria heeft vastgelegd die onvoldoende gericht waren op het voorkomen van overkreditering.

Naar het oordeel van de AFM heeft MBFS daarmee artikel 115, eerste lid, van het Besluit Gedragstoezicht financiële ondernemingen (BGfo) overtreden. Dit artikel verplicht een kredietaanbieder om, ter voorkoming van overkreditering, criteria vast te leggen die hij ten grondslag legt aan de beoordeling van een kredietaanvraag van een consument, en om die criteria toe te passen bij de beoordeling van een kredietaanvraag. Het acceptatiebeleid van een aanbieder van krediet moet erop gericht zijn overkreditering van de consument te voorkomen.

De AFM ziet, in het geval van consumptief krediet, de gedragscode van de Vereniging Financieringsondernemingen in Nederland (VFN) als een minimale invulling van de krachtens de Wet op het financieel toezicht opgestelde open normen ten aanzien van overkreditering. MBFS heeft ervoor gekozen eigen acceptatiecriteria vast te leggen en heeft daarbij nagelaten in drie van de vier categorieën huishoudens bij bepaalde inkomens minimaal dezelfde bescherming te bieden als de normen uit de gedragscode van de VFN. Daarnaast heeft MBFS in haar acceptatiecriteria onvoldoende vastgelegd onder welke omstandigheden mocht worden afgeweken van de VFN norm en waarom. Volgens de AFM biedt dit te veel ruimte en risico op het onverantwoord afwijken van de eigen norm en van de minimale VFN norm. Naar het oordeel van de AFM heeft MBFS hiermee acceptatiecriteria vastgelegd die niet gericht zijn op het voorkomen van overkreditering en heeft MBFS daardoor in strijd gehandeld met artikel 115, eerste lid, van het BGfo.

Het besluit van de AFM kan door belanghebbende(n) ter toetsing aan de rechter worden voorgelegd.

Het volledige besluit kunt u hiernaast downloaden in Pdf-formaat. Bij vragen of klachten kunt u contact opnemen met het Meldpunt Financiële Markten van de AFM: 0900-5400 540 (0,05 euro per minuut).

De AFM bevordert eerlijke en transparante financiële markten. Wij zijn de onafhankelijke gedragstoezichthouder op de markten van sparen, lenen, beleggen en verzekeren. De AFM bevordert zorgvuldige financiële dienstverlening aan consumenten en ziet toe op een eerlijke en efficiënte werking van kapitaalmarkten. Ons streven is het vertrouwen van consumenten en bedrijven in de financiële markten te versterken, ook internationaal. Op deze manier draagt de AFM bij aan de welvaart en de economische reputatie van Nederland.